W ramach lekcji historii prowadzonych przez Romana Dariusza Bytniewskiego gościł w naszej szkole pasjonat historii i militariów p. Damian Kurek. Jest to szczególnie miłe, ponieważ jest On absolwentem naszego liceum. Zajęcia odbyły się pod hasłem „Militaria na tle wydarzeń historycznych”. Inicjatywę wsparło Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, którego p. Damian jest pracownikiem.

Wydarzenia historyczne od XVII do XX wieku zostały zwizualizowane okazami broni z danej epoki. Uczniowie poznali elementy uzbrojenia jeźdźca ciężkiego – husarza. Następnie broń, jaką walczyli powstańcy styczniowi, przypominając sobie wydarzenia z tego zrywu niepodległościowego. Zapoznali się z uzbrojeniem, którym walczono podczas I wojny światowej. Z okresu dwudziestolecia międzywojennego p. Damian zaprezentował broń polskiej produkcji.

Duża część eksponatów pochodziła z czasów II wojny światowej. Były to militaria produkcji amerykańskiej, angielskiej, sowieckiej, polskiej – walczyli nimi żołnierze września 1939 roku. Szczególną uwagę uczniowie zwrócili na broń używaną podczas powstania warszawskiego. Armia Krajowa (reprezentująca polskie podziemie) była jedynym ruchem oporu, który pod okupacją niemiecką produkował własną broń – automat „Błyskawica”. Najciekawszym momentem lekcji był czas, kiedy uczniowie mogli wziąć do ręki repliki broni prezentowanych podczas prelekcji. Zainteresowaniu i emocjom nie było końca. Opuszczając salę lekcyjną, uczniowie wyszli bogatsi nie tylko o wiedzę historyczną, ale mogli również „poczęstować się łuską” oraz wziąć materiały promocyjne Muzeum Sił Powietrznych.

Podziękowania za ciekawą lekcję historii kierujemy do p. Damiana Kurka oraz Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Roman Dariusz Bytniewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *