Fot. ZSO Dęblin

Szymon Flik, uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Dęblinie, uzyskał tytuł finalisty w centralnych rozgrywkach Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

Jest to wielkie osiągnięcie naszego ucznia oraz jego nauczycielki- polonistki Anny Iwanek. Nagrodą za trud włożony w przygotowania jest zdany na 100% egzamin maturalny z języka polskiego- pisemny: na poziomie podstawowym i rozszerzonym oraz ustny. A co ważne: możliwość wstępu bez postępowania rekrutacyjnego na wybrane kierunki studiów otwiera przed Szymonem olbrzymie możliwości.

Jako finalista Olimpiady Literatury i Języka Polskiego Szymon stanowi inspirację dla młodych miłośników literatury. Jego osiągnięcie podkreśla znaczenie tej prestiżowej rywalizacji, która od 1970 roku rozwija humanistyczne zainteresowania młodzieży. Olimpiada, z trzystopniowym procesem selekcji, jest nie tylko testem wiedzy, ale także świętem języka i literatury, promującym arcydzieła polskiej i światowej twórczości. Finał Olimpiady Literatury i Języka Polskiego to wydarzenie, które z roku na rok przyciąga coraz większą uwagę ( do etapu centralnego zakwalifikowanych zostało 196 osób ). Jest to moment, w którym pasja, wiedza i umiejętności młodych humanistów są wystawiane na próbę. Rywalizacja w finale jest zacięta. Uczestnicy, którzy dotarli do tego etapu, muszą wykazać się nie tylko znajomością literatury, ale również zdolnością krytycznego myślenia i interpretacji. Zmagania obejmują zarówno część pisemną, jak i ustną, gdzie finaliści prezentują swoje prace przed jury. To nie tylko test wiedzy, ale także święto języka, które inspiruje i edukuje, podkreślając bogactwo polskiej literatury.

Warto zapoznać się z refleksjami samego olimpijczyka i dowiedzieć się, co dała mu olimpiada.

Szymon Flik: Przede wszystkim rozwinąłem dzięki niej swoją pasję do literatury i pisania, która towarzyszyła mi od najmłodszych lat. Już jako małe dziecko pisałem krótkie historyjki z własnoręcznie wykonanymi obrazkami, a w szkole podstawowej uczestniczyłem w kilku konkursach polonistycznych, m.in. w konkursie kuratoryjnym z języka polskiego. W trakcie przygotowań do OLiJP miałem także możliwość poznania słynnych na skalę światową autorów oraz zgłębienia informacji o ich dziełach, a także biografiach. Szczególnie urzekły mnie takie postaci jak: James Joyce, Samuel Beckett i Antoni Czechow. Zwróciłem również większą uwagę na dotychczas często pomijaną przeze mnie poezję. Ponadto etap szkolny i ustna część etapu okręgowego były dla mnie poniekąd pierwszą próbą przygotowania i obrony obszerniejszej pracy pisemnej, z czym dotąd nie miałem do czynienia. Pisanie pracy na etap szkolny wiązało się z przeczytaniem licznych artykułów, wywiadów i opracowań naukowych, które umożliwiły mi szersze zrozumienie omawianych wierszy.

Natomiast część ustna etapu okręgowego stanowiła nie lada wyzwanie, gdyż musiałem stanąć przed kilkuosobową komisją, by obronić postawione przeze mnie tezy i wykazać się zdobytą wiedzą. Dodatkowo olimpiada była okazją do poznania wielu innych osób, które także fascynują się literaturą. Z kolei pod względem praktycznym tytuł finalisty OLiJP zagwarantował mi 100% z trzech egzaminów maturalnych z języka polskiego, a także wstęp na niektóre kierunki studiów na uczelniach wyższych. Osobiście planuję podjąć studia prawnicze, ale nie wykluczam również kariery literackiej! Rozważam połączenie w przyszłości wybranego przeze mnie kierunku z filologią polską. Podsumowując, udział w OLiJP jest dla mnie wspaniałym doświadczeniem, dzięki któremu mogłem się rozwinąć, poznać nowe osoby i ukierunkować swoje myśli nt. studiów wyższych. Uważam, że warto brać udział w tej olimpiadzie i każdy, kto interesuje się literaturą oraz kocha pisać, powinien spróbować w niej swoich sił.

Niech ogromny sukces maturzysty Liceum Ogólnokształcącego w Dęblinie stanie się inspiracją dla wszystkich naszych uczniów. Gratulujemy sukcesu i życzymy Szymonowi spełnienia wszelkich marzeń i planów.

źródło; ZSO w Dęblinie