Fot. ZSO Dęblin

Uczniowie liceum ZSO W Dęblinie wzięli udział w konkursie „Człowiek w Środowisku” zorganizowanym przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Do kolejnego etapu przeszli: Anna Soszka (kl. 4 LO), Adam Jaworski (kl. 4LO) i Marcel Kurek (kl. 2LO). 15 lutego 2024 trójka naszych najlepszych uczniów wzięła udział w warsztatach laboratoryjnych. Podczas tych warsztatów uczniowie mogli poznać metody oczyszczania ścieków, pozyskiwania prądu ze źródeł odnawialnych, czy racjonalnie wykorzystywać wodę. Była to wspaniała okazja, by w naukowych okolicznościach przy użyciu specjalistycznego sprzętu, pod okiem wyspecjalizowanej kadry przeprowadzać doświadczenia z zakresu dziedziny szeroko rozumianych nauk przyrodniczych.

Następnym etapem konkursu był egzamin, w którym sprawdzano wiedzę zdobytą podczas warsztatów. Egzamin ten odbył się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego 15 marca 2024 roku. Nasz uczeń Marcel Kurek uplasował się na 10 miejscu, co pozwoliło mu zaklasyfikować się do kolejnego etapu, którym są trzydniowe warsztaty w Parkach Narodowych (Poleski Park Narodowy; Roztoczański Park Narodowy). Jest to ogromny sukces i osiągnięcie, gdyż w egzaminie na tym etapie udział wzięło ok 250 osób ze szkół licealnych w regionie.

Marcelowi życzymy owocnych warsztatów w obszarach najcenniejszych przyrodniczo i dalszych sukcesów.

Kamil Kultys